info@rellox.cz +420 733 532 291

Patříte k čerstvým vlastníkům nemovitosti ve Splitu? Můžete si gratulovat. Split a jeho okolí nabízí nespočet možností pro trávení volného času a bude vaším druhým domovem, kam se budete rádi vracet. Pro nové majitele přinášíme pár tipů na krátké výlety do okolí Splitu.

Kromě své historie a pamětihodností je dalmatské město Split mezi turisty oblíbené také pro svou vynikající polohu, která přímo vybízí k pořádání jednodenních výletů do okolí. Na dosah jsou četná města, přírodní parky i ostrovy. Seznam míst, která byste rozhodně neměli vynechat a která nabízejí další dávku historie, nádherné přírody a fantastických výhledů, je téměř nekonečný. Osm z nich se však nachází v okruhu pouhé hodiny jízdy.

1. Trogir

Krásné historické město Trogir leží jen 15 kilometrů na sever od Splitu. Patří mezi nejhezčí chorvatská města. Pyšní se zajímavým centrem, obklopeným hradbami z 15. století, a působivou pevností Kamerlengo a dnes funguje jako známý jachtařský přístav. Jeho památky, uličky, náměstí a paláce jsou hlavním důvodem, proč je toto románsko-gotické město zapsáno na seznamu UNESCO.

2. Solin

Solin je město s bohatým kulturním dědictvím. Rozkládá se u řeky Jadro. Nachází se zde největší archeologické naleziště v Chorvatsku, obklopené nádhernými branami, chrámy a amfiteátrem. Dalšími zajímavostmi jsou nejstarší mariánská svatyně a mnoho historických památek, pocházejících až z 11. století. Ze Splitu je Solin pohodlně dostupný autem nebo místním autobusem.

3. Ostrov Šolta

Ostrov Šolta je malebný svojí nedotčenou přírodou a krásnými zátokami se nachází jen hodinu od Splitu. Po návštěvě vesnice Maslinica každý pochopí, proč že je toto místo jedním z nejkrásnějších na Jadranu. Vydejte se prozkoumat tento středomořský ostrov porostlý olivovníky, fíkovníky a vinnou révou, projděte se ke kostelu sv. Mikuláše a vychutnejte si jedinečné výhledy.

4. Ostrov Brač

Ostrov Brač je se svou rozlohou cca 400 km2 největším dalmatským ostrovem. Vrchol Vidova Gora skýtá nádherný výhled na okolní krajinu. Pláž Zlatni rat v Bolu je právem označována za jednu z nejkrásnějších pláží světa. Není však jedinou pláží na ostrově – na výběr je tu ze spousty písečných pláží a skrytých zátok. Cesta trajektem ze Splitu trvá 45 minut.

5. Pevnost Klis

Středověká pevnost Klis se tyčí nad vesnicí Klis přímo u Splitu. Kdysi hrála významnou roli při obraně Dalmácie, zejména při nájezdech Turků. Natáčely se zde některé scény z populárního seriálu Hra o trůny.

6. Národní park Krka

Pouhou hodinu jízdy od Splitu leží tento skutečný přírodní klenot Chorvatska – národní park Krka. Známý je především díky řadě sedmi vodopádů, z nichž můžeme zmínit například Skradinski Buk nebo Roški Slap. Za návštěvu stojí také ostrůvek Visovac s františkánským klášterem.

7. Makarska

Na Makarské riviéře čeká průzračné moře a zelené borovice, lemující božské písečné pláže. Vzdálena je také jen hodinu jízdy od Splitu. Tato část chorvatského pobřeží je pravděpodobně jednou z nejmalebnějších a zahrnuje pláže jako Punta Rata, Nugal nebo Podrace. Katamarán Eclipse vyjíždí ze Splitu v 7:30, v 8:55 je v Makarské a zpátky se vrací v 18:45 (ověřte si, prosím, dle aktuálního jízního řádu).

8. Korčula

Stejným katamaránem se dostanete i na ostrov Korčula. Loď přijíždí v 10:10 do stejnojmenného města a odjíždí v 17:40. Turisté tedy mají 7 hodin na návštěvu historických památek, nebo dokonce na půjčení skútru a prozkoumání ostatních částí ostrova.