info@rellox.cz +420 734 445 094

Pokud na dalmatském pobřeží kousek od Splitu navštívíte Trogir, možná vás napadne, že to je takový malý Dubrovník. A rozhodně nebudete daleko od pravdy. Trogir je mimořádně atraktivní destinací pro turistický pobyt i pro pořízení druhého bydlení v Chorvatsku.

Vcelku dlouhá letní sezona v tomto případě není vykoupená obtížnou dopravní dostupností. Dojet se sem dá bez problémů autem za cca 12 hodin, letiště ve Splitu se nachází v podstatě na okraji Trogiru a do centra města to je autem nebo autobusem hromadné dopravy pár minut.

Trogir má neopakovatelné kouzlo, ve zdejší marině kotvily jachty řady známých osobností, které si nenechaly ujít návštěvu tohoto starobylého chorvatského městečka. V jeho centru naleznete bezpočet báječných restaurací stejně jako v nejbližším okolí skvělé příležitosti ke koupání nebo jiným aktivitám.

Pokud uvažujete o pořízení nemovitosti v Trogiru, budete mít na výběr z luxusních nemovitostí v cenách okolo milionu EUR a výše, vybrat si ale lze i domy nebo apartmány v nižších cenových relacích.

Dobrou volbou může být i výběr nemovitosti v některé z přilehlých oblastí. Kromě Kaštel, což je společné pojmenování pro obce ležící při pobřeží mezi Trogirem a Splitem, je možné zvolit ostrov Čiovo, spojený s Trogirem dvěma mosty, nebo nemovitosti v Segetu, Marine nebo Vinisce. Pro ty, kteří dávají přednost zázemí většího města, může být nejlepší volbou Split, odkud je možné na návštěvu do Trogiru zajet autem nebo lodí.

Centrum starého města je zapsáno na seznamu UNESCO a Trogir skrývá celou řadu nádherných paláců a památek, jejichž prohlídku by žádný návštěvník města neměl vynechat. Tady je několik z nich.

1. Pevnost Kamerlengo

Pevnost pochází z 15. století, kdy byla propojena s městskými hradbami. Z výšky se odtud naskýtá krásný výhled na město, přístav a moře, což je nezapomenutelný zážitek.

2. Městská katedrála

Tento jedinečný příklad několika slohů z 13. až 16. století skrývá také portál – nejznámější dílo dalmatského sochařství. Zobrazuje lvy, Adama a Evu. Věž katedrály, vysoká 47 metrů, skýtá další skvělý výhled na staré město.

3. Radnice

Gotická radnice byla postavena v 15. století. Zajímavé je především nádvoří s velkolepým schodištěm. Do roku 1848 sem směla vstupovat jen šlechta. Dodnes zde sídlí správa města.

4. Palác Ćipiko

V tomto paláci z 13. století kdysi bydlela význačná trogirská rodina. Ačkoli palác není veřejnosti přístupný, architektonicky zajímavý je i zvenku. Krásné jsou například gotické detaily kolem oken.

5. Městské muzeum

Muzeum města Trogir najdete v paláci Garagnin–Fanfogna. Zde se dozvíte vše o historii města. Prohlídka zahrnuje starou knihovnu rodiny Garagnin–Fanfognů či vzácné antické sochy.

6. Jižní brána města

„Porta civitatis“ se vyznačuje zdobením z období renesance a dřevěnou branou, u níž byl zachován její původní vzhled. Na východní straně pocestní odpočívali a čekali na ráno, až se brána opět otevře. Dnes zde najdete galerii a obchod se suvenýry.

7. Pláž Pantana a Okrug Gornji

Pantana je nádherná písečná pláž obklopená borovicemi, které vrhají příjemný stín. Rozkládá se kousek od města a je snadno dostupná. Nabízí celou řadu sportovních aktivit. Okrug Gornji je nejoblíbenější pláží Trogirské riviéry. Tato dva kilometry dlouhá oblázková pláž je kvůli barům a restauracím, z nichž se linou nejrůznější rytmy hudby, také známá jako trogirská Copacabana.

8. Pláž Medena

Tato tři kilometry dlouhá promenáda s bary, tenisovými kurty a stánky půjčujícími vodní skútry, kajaky či winsurfingová prkna se nachází jen několik kilometrů od starého města v Trogiru. Jedná se o oblázkovou pláž vhodnou jak pro milovníky adrenalinu, tak pro rodiny s dětmi.

9. Toulky po městě

Nezapomenutelným zážitkem je vydat se do města bez mapy a jen tak se procházet. Město je dost malé na to, aby se zde člověk ztratil, ale sám zase brzy našel správnou cestu. Každý kamenný domek, náměstíčko, kostel, brána a socha vás utvrdí v tom, že se tomuto městu právem přezdívá „Kamenná kráska“. Zajímavý je také benediktinský klášter sv. Mikuláše, kde se nachází známý reliéf boha Kaira.

10. Vodní mlýn Pantan

Tato rezervace, kdysi jeden velký mokřad, se rozkládá jen tři kilometry od města. V tomto místě, kde se mísí sladká a slaná voda, žije spousta druhů ptáků. Odpočinek v renesančním mlýně může být příjemným osvěžením obvyklé dovolené u moře.