info@rellox.cz +420 734 445 094

Jednou z výhod Chorvatska při cestách ze střední Evropy je jeho dobrá dopravní dostupnost. Prvním zjednodušením byl vstup Chorvatska do schengenského prostoru počátkem roku 2023. Tím při cestě z Česka padla poslední hranice s klasickými kontrolami, kde se především v létě někdy tvořily kolony.

V nejbližší době, resp. v horizontu jednoho či dvou let by se cesta měla ještě více zjednodušit a urychlit. Chorvaté totiž plánují zavést nový systém výběru mýta za užívání dálnic. Tím by došlo ke zrušení mýtných bran, u kterých se někdy tvořily fronty.

Podle Olega Butkoviće, místopředseda vlády a ministra pro moře, dopravu a infrastrukturu, je termín implementace stanoven do roku 2025 Chorvaté by ale rádio vše urychlili a nový systém spustili již od 1. ledna 2024.

Systém by měl být bezkontaktní, jak přesně bude fungovat, zatím není rozhodnuto. Mělo by ale dojít ke změně ze současné platby za ujetý kilometr na nějaký druh elektronické vinjety podobně jako ve Slovinsku nebo Česku.

Spolu se zavedením Eura a vstupem do Schengenu to bude další zjednodušení, které uvítají všichni, kdo Chorvatska cestují. Zároveň se tak zvyšuje atraktivita země pro zahraniční investory.