info@rellox.cz +420 734 445 094

Hrvatske Autoceste (HAC) základě výběrového řízení oznámily, že vybraly poskytovatele pro zajištění systému pro elektronický výběr mýtného. Změnou pro řidiče bude, že na ně již nebudou čekat nucené zastávky u mýtných bran. Mýtné se bude platit elektronicky.

Před vjezdem na dálnice budou muset řidiči vyplnit svoje údaje prostřednictvím aplikace nebo webové stránky. To by mělo pomoci co nejvíce zjednodušit celý provoz.

Nový systém výběru mýta bude využívat dvě stávající a praxí ověřené technologie – technologii DSRC (radiová komunikace na 5,8 GHz) pro výběr mýta uživatelům zařízení ENC a technologie ALPR (rozpoznávání registračních značek vozidel) pro výběr mýtného příležitostným uživatelům pro lehká vozidla a sledování úhrady mýtného za všechna vozidla. Nový systém výběru mýtného bude zaveden na všech dálnicích v Chorvatsku (dálnice ve správě Hrvatske Autoceste, Bina Istra a Autocesta Zagreb – Macelj).

Platí, že platby budou nadále za projeté úseky mezi jednotlivými mýtnicemi. Odpadnou ale závory zpomalující jízdu.

Podobným způsobem, tedy bez nutnosti pořízení fyzické dálniční známky nebo zastávky u mýtné brány, lze za užívání dálniční sítě zaplatit i v Rakousku a ve Slovinsku. Při cestě na Jadran tak odpadá další zdržení.
Zajímavostí je, že řešení pro chorvatské dálnice v sobě nese česko-slovenskou stopu. Výhercem výběrového řízení je totiž konsorcium zahrnujícím českou společnost TollNet a slovenskou firmu SkyToll ze skupiny PPF.