info@rellox.cz +420 734 445 094

Chorvatsko patří k vyhledávaným turistickým cílům, atraktivní je i pro investory, kteří uvažují o pořízená druhého bydlení u moře. Chorvatská města, ostrovy nebo pláže se často objevují i v nejrůznějších žebříčcích sestavovaných redakcemi nejrůznějších médií, ale vycházejících často i z hlasování a názorů samotných cestovatelů.

Pojďme si připomenout několik z poslední doby. V seznamu nejvíce podceňovaných evropských měst podle Conde Nast Traveleru se objevila hned dvě chorvatská města – Trogir a Opatija. V seznamu se objevilo 22 míst, která mají co nabídnout, ale stojí tak trochu mimo hlavní turistický zájem. Překvapivé destinace, které podle autorů daleko předčí vaše očekávání. S tímto žebříčkem jsme v našem článku trochu polemizovali, ale každá anketa či žebříček s sebou nutně nese jistou dávku subjektivity.

Podobný seznam zveřejnila také CNN Travel. V tomto případě se jednalo o 21 nejvíce podceňovaných míst v Evropě. Na seznam se dostalo i chorvatská Pula. „Chorvatsko má další krásné město, které není zahlcené turisty. Pula na Istrijském poloostrově nabízí úžasný výhled na Jadran, stejně jako římské ruiny na každém kroku a velkolepé pláže. Kuchyně přebírá podněty z Itálie (jejíž součástí byla Istrie až do roku 1947) a pro místní víno byste umírali,“ uvedla CNN Travel.

Bodoval také ostrov Hvar, který se podle Conde Nast Traveler Reader’s Choice Awards za rok 2022 dostal do výběru 10 nejlepších ostrovů v Evropě, kde obsadil deváté místo hned za proslulým řeckým ostrovem Santorini.

V žebříčku nejlepších zemí, do kterých lze cestovat podle stejného magazínu skončilo Chorvatsko čtrnácté.

V hodnocení Travelers’ Choice Awards portálu Tripadvisor se mezi trendy destinace, tedy místa, která zaznamenávají rok od roku nejvyšší nárůst recenzí a hodnocení na Tripadvisoru, dostala dvě chorvatská města: pátý skončil Dubrovník, třináctá příčka patří Splitu.

Zájem turistů je pochopitelně důležitý pro majitele nemovitostí v turistických oblastech určených k pronájmu. Chorvatsko má ambice patřit mezi evropské top destinace spolu se zeměmi jako Španělsko nebo Itálie. Jedním z nejlepších ukazatelů úspěchu je skok z 10 milionů přenocování před 30 lety na dnešních více než 100 milionů přenocování, které turisté v Chorvatsku během roku stráví.