info@rellox.cz +420 734 445 094

Chorvatsko je pro cestovatele a evropské investory do zahraničních nemovitostí známé především jako oblíbená destinace pro dovolenou u tyrkysového moře. V roce 2021 se však tato země otevřela zcela nové cílové skupině – digitálním nomádům.

Digitální nomádi jsou lidé, kteří mohou vykonávat práci na dálku přes počítač. Typicky se jedná o programátory, grafiky, influencery, startupisty či jiné online podnikatele.

Chorvatsko po vzoru kalifornského Silicon Valley založilo vesnici s názvem Digital Nomad Valley Zadar a zároveň zjednodušilo legislativu pro dlouhodobé pobyty lidí pracujících tzv. „na remote“. Co lze od těchto změn očekávat?

Z vesničky i apartmánu

Bali, Thajsko, Kanárské ostrovy… seznam nejpopulárnějších nomádských destinací dost možná brzy doplní právě Chorvatsko. Obyvatelé Digital Nomad Valley Zadar mají k dispozici bydlení u moře, sdílenou pracovnu a komunitního lídra. Ten se stará o potřeby nájemníků a organizuje různé sportovní a volnočasové aktivity. 

Zájem o celý projekt je velký a zcela logicky přitahuje také pozornost lidí, kteří pracují na dálku, ale preferují samostatný pronájem. Pro mnoho z nich je Chorvatsko velmi levnou a snadno dostupnou destinací, a to i letecky.

Digitálním nomádům prošlapal cestu podnikatel

Přestože v Chorvatsku již řada digitálních nomádů působila, nebyly jim chorvatské zákony příliš nakloněny. Změna přišla ve chvíli, kdy nizozemský podnikatel Jan de Jong zaslal otevřený dopis premiérovi Andreji Plenkovičovi na sociální síti LinkedIn.

V něm žádal chorvatského premiéra o zavedení víza pro digitální nomády, které by bylo k dispozici právě pro lidi pracující na dálku přes počítač. Ani ne půl roku od zaslání dopisu už Jong debatoval s premiérem a dalšími pěti ministry o podrobnostech tohoto víza a pracovních podmínkách pro digitální nomády. Výsledkem byla úprava zákonů a zřízení víza pro digitální nomády.

Chorvatsko se tak stalo teprve druhou zemí Evropy, hned po Estonsku, která zavedla tento typ víz. Od té doby se Chorvatsko za velmi krátkou dobu stalo jednou z nejvyhledávanějších destinací pro digitální nomády na světě ve statistikách serveru NomadList.

Velkou výhodou Chorvatska je samozřejmě jeho atraktivita. Pokud se rozhodnete pracovat jako digitální nomád v Chorvatsku, můžete se těšit na pěkné počasí a především moře. Konkrétně v Zadaru si digitální nomádi pochvalují kvalitní služby, mnoho příjemných míst pro práci s bezplatnou Wi-Fi a celkovou bezpečnost ve městě. Často se v recenzích objevují také pochvaly na dobrou a kvalitní klimatizaci, která je pro práci z „remote office“ nepochybně důležitá. Díky vízu můžete navštívit i další chorvatská města, která v posledních letech vítají digitální nomády. Jedná se například o Záhřeb, Split, Dubrovník, Osijek nebo Cavtat. Všechna tato města jsou digitálními nomády označovány za bezpečná, přátelská a cenově dostupná. 

Chorvatská víza pro digitální nomády

Trend digitálního nomádství začíná být velmi oblíbený po celém světě. Do tohoto trendu se rozhodlo zapojit také Chorvatsko, které díky změnám v zákonech nyní umožňuje působit na svém území i firmám, které zde nejsou registrované. Tyto subjekty mají zákaz poskytovat své služby chorvatských firmám, neplatí však v Chorvatsku žádnou daň z příjmu.

To samozřejmě platí i pro jednotlivce, kteří by rádi v Chorvatsku pracovali jako digitální nomádi. Jednotlivci musí také prokázat, že nepracují pro firmu sídlící v Chorvatsku. Toto mohou prokázat prohlášením zahraničního zaměstnavatele, vlastní pracovní smlouvou nebo potvrzením o vlastní registrované firmě. Dále se musí zájemci prokázat platným zdravotním pojištěním slučitelným s chorvatských zdravotním systémem a minimálním měsíčním příjmem. Ten musí dosahovat alespoň 56 tisíc korun. Druhou možností je prokázat, že uchazeč o vízum digitálního nomáda drží na svém bankovním účtu alespoň 670 tisíc korun.

Pokud někoho digitální nomádství živí a rád by nějakou dobu pracoval v Chorvatsku, může si zažádat o pracovní vízum na jeden rok. Žádost provede na chorvatské ambasádě ve své zemi nebo přímo v Chorvatsku, pokud do země vyrazí bez přípravy. Vízum lze získat na jeden rok. Poté musí zemi opustit alespoň na devadesát dní. Při obnovení víza musí znovu prokázat, že nezačal pracovat pro místní firmu a že jeho zaměstnavatel nebo firma nejsou registrováni v Chorvatsku. Pokud splňuje výše uvedené podmínky, nic mu nebrání strávit příjemný pracovní rok v Chorvatsku u moře.

Zájem o dlouhodobější pronájmy poroste

Zajímavým dopadem výše zmíněných změn a trendů bude s velkou pravděpodobností rostoucí zájem o pronájmy apartmánů v Chorvatsku, a to i mimo hlavní sezónu. Digitální nomádi mají nyní možnost v zemi trávit až jeden rok. Pro tuto cílovou skupinu jsou tak atraktivní dlouhodobější pronájmy dobře vybavených apartmánů v blízkosti moře, ve kterých je k dispozici veškeré zázemí včetně kuchyně a pracovního stolu.

Velmi rádi vás provedeme nabídkou nemovitostí v Chorvatsku a celým procesem výběru. Neváhejte se na nás kdykoliv obrátit. Nemovitosti nabízíme přímo od developerů, velmi často tak jako kupující neplatíte realitní provizi.