info@rellox.cz +420 734 445 094
Chorvatsko míří do Schengenu
11.12.2021

Rada Evropské unie tento týden odsouhlasila vstup Chorvatska do schengenského prostoru. Oblíbená turistická destinace splňuje všechna kritéria pro vstup do schengenského prostoru bez hranic.

„Ověření, zda Chorvatsko splnilo podmínky nezbytné pro uplatňování všech částí schengenského acquis, je nezbytným předpokladem pro to, aby rada mohla přijmout navazující rozhodnutí umožňující zrušení kontrol na vnitřních hranicích,“ stálo dále v prohlášení.

„Rada dnes dospěla k závěru, že Chorvatsko splnilo nezbytné podmínky pro uplatňování všech částí schengenského acquis,“ uvedla Evropská rada ve svém prohlášení. Ověření, zda Chorvatsko splnilo všechny podmínky nezbytné pro uplatňování všech částí schengenského acquis, je nezbytným předpokladem, aby rada mohla přijmout navazující rozhodnutí umožňující zrušení kontrol na vnitřních hranicích,“ stojí dále v prohlášení.

Chorvatsko je členským státem Evropské unie od roku 2013. Přesný termín, kdy přesně se Chorvatsko k schengenskému prostoru připojí, zatím potvrzen nebyl. Schengen zahrnuje v současnosti 26 zemí, z nichž 22 jsou členskými státy EU, další čtyři (Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko) členskými státy nejsou.

Vznik schengenského prostoru umožnil evropským občanům žít a pracovat kdekoli v Evropské unii. Zapojení Chorvatsko usnadní cestování při cestě na Jadran, protože odpadne případné zdržení na slovinsko-chorvatské hranici.

Spolu s plánovaným přijetím Eura to je další krok, který dále podpoří zájem investorů o chorvatský realitní trh. To vše dává předpoklad ke zvýšenému růstu cen nemovitostí v Chorvatsku. Ceny přímořských realit v Chorvatsku rostou již od začátku roku 2016. V roce 2021 meziročně vzrostly téměř o 6 procent. Během několika nejbližších let by mohly dále vzrůst v řádu nižších desítek procent.