info@rellox.cz +420 736 671 652

V dnešní době je pronajímání nemovitostí snazší než kdy dříve. I když vlastníte nemovitost v zahraničí, například v Chorvatsku. Pronajímat ji můžete dlouhodobě nebo v týdnech, kdy ji nechcete využívat sami.

Nejprve je však nutné zvážit několik právních a praktických otázek. Věnujte čas předběžnému průzkumu, aby vám váš prázdninový byt mohl co nejrychleji začít vydělávat.

Než do nemovitosti investujete čas a peníze, měli byste si zjistit, jestli vůbec najdete zájemce o pronájem. Pokud se v dané lokalitě pronajímají zavedené apartmány, je to dobré znamení. Pozor však na to, aby nabídka ubytovacích zařízení nebyla již příliš velká. To si můžete ověřit na portálech jako Airbnb nebo booking.com.

Nacházejí se v blízkosti turistické atrakce, pláže nebo památky? Je vaše nemovitost něčím jedinečná? Jste ochotni do ní dále investovat, aby byla pro turisty lákavější? Také se zamyslete nad tím, kdy chcete mít nemovitost sami pro sebe. Je daná oblast ve zbývajících měsících vůbec navštěvována? V zimních měsících do menších měst na pobřeží a na ostrovy skoro žádní turisté nejezdí.

Požádejte o povolení

V Chorvatsku si nejprve musíte opatřit povolení, abyste svou nemovitost mohli pronajímat. Jakmile se rozmyslíte, jaký druh pronájmu byste chtěli nabízet, kontaktujte místní úřad (Ured državne uprave), který vám sdělí podrobné informace o tom, jak potřebná povolení získat.

Zvažte využití společnosti spravující nemovitosti

O pronájem vaší nemovitosti se může postarat profesionální společnost. Ta vás zbaví starostí, ale bude požadovat provizi (20–50 % z příjmu z pronájmu). Proto doporučujeme, abyste se alespoň o některé záležitosti postarali sami – například o předávání nemovitosti nájemci nebo o údržbu.

Většina cestovních agentur může vaši nemovitost zdarma inzerovat. V případě, že rezervace ubytování proběhne v jejich systému, si naúčtují provizi. Systém obvykle můžete využít i vy ke správě rezervací, například k zobrazení jejich přehledu, plateb apod.

Přečtěte si také článek  o daňových povinnostech spojených s pronájmem nemovitosti v Chorvatsku.

Připravte svou nemovitost

Veďte si záznamy o tom, kolik toho při zařizování nemovitosti utratíte. Podle toho pak můžete nastavit ceny. Snažte se, aby odpovídaly tomu, co nabízíte, a zároveň nebyly o moc vyšší než u jiných apartmánů v dané lokalitě. Nesmí být ale ani moc nízké, aby se vám zaplatil čas, který jste investici věnovali. Nezapomeňte také na výdaje spojené s úklidem, pojištěním, správou, čištěním bazénu, renovacemi apod.

Fakta

Ve většině letovisek na pobřeží trvá sezóna čtyři měsíce (od poloviny května do poloviny září) a průměrná cena pronájmu vily stojí podle místní realitní společnosti 400–600 eur za noc nebo 2 800–4 200 eur za týden. Při plné obsazenosti si tedy za jednu sezónu můžete vydělat 25 000–35 000 eur.

U apartmánů dosahují ceny 20–200 eur za noc, podle lokality a služeb. V roce 2017 navštívilo Chorvatsko téměř 17,5 milionu turistů a strávili v zemi celkem 86 milionů nocí (zdroj: www.dzs.hr).

Jak pronajímat nemovitost v Chorvatsku bez starostí

Pokud si chcete koupit nemovitost v Chorvatsku a pronajímat ji bez starostí, vyberte si z aktuálně nabízených projektů s hotelovým servisem. Jak to funguje?

5* Hotelový resort apartmánů přímo u moře u Dubrovníku

Apartmány jsou určené ke kombinaci vlastního užívání a dalšího pronájmu. Jsou tedy vhodné i jako investice s výnosem z pronájmu. O správu a pronájem apartmánů se stará renomovaná společnost, takže majiteli nevznikají žádné starosti. V tomto resortu může majitel i host využívat všechny výhody a služby pětihvězdičkového hotelu včetně spa a wellness centra s venkovními bazény, vířivkami a masážemi. Dále jsou zde tenisové kurty, volejbalové a fotbalové hřiště, squashové kurty, fitness a další sportovní zázemí. K dispozici jsou i obchody, restaurace, kavárny apod.

Výše příjmu z pronájmu je ovlivněna četností pobytů majitele. Čím více bude apartmán k dispozici, tím vyšší příjmy může majitel očekávat. Celý resort funguje celoročně a v průběhu celé hlavní sezóny bývá plně obsazen. Majitel může apartmán využívat v době mimo sezónu kdykoliv a na jak dlouho chce. V době hlavní sezóny (1.6. – 15.9.) může majitel využívat apartmán maximálně 35 nocí (5 týdnů).

Ceny apartmánů jsou od 197 000 EUR.

5* Resort apartmánů přímo u pláže u Zadaru

Apartmány v tomto resortu můžete využívat zcela pro vlastní potřebu, nebo si vybrat z flexibilní nabídky programů dalšího pronájmu, včetně garantovaného ročního výnosu až 5,5 %. Majitel má možnost využívat veškerého zázemí v resortu, který zahrnuje spa a wellness, venkovní bazén, sportovní areál, restaurace, bary, obchody a další služby hotelového charakteru. Pokud se rozhodnete apartmán pronajímat, přechází veškeré starosti s tím spojené na renomovaného hotelového operátora. Můžete si zvolit z několika možností pronájmu:

1) Doba vlastního využití není omezena. Pronájem je zajištěn v době vaší nepřítomnosti. Příjem z pronájmu plyne z reálné obsazenosti apartmánu.
2) Doba vlastního využití je omezena na 3 týdny ročně, po zbytek roku je apartmán pronajat. Garantovaný roční výnos činí v tomto případě 4,5 % ročně.
3) Žádné vlastní užívání. Smluvně garantovaný roční výnos 5,5 % na 5 let.

Ceny apartmánů začínají od 176 000 EUR.

Luxusní vily a apartmány ve 4* přímořském resortu v Biogradu na Moru

Nabízené nemovitosti jsou součástí čtyřhvězdičkového resortu provozovaného prestižním mezinárodním operátorem. Vily a apartmány můžete koupit bez nutnosti dalšího pronájmu. Pokud se rozhodnete nemovitost pronajímat, jsou pro vás připravené programy s garantovaným příjmem z pronájmu, nebo s flexibilním příjmem z pronájmu vypočteném na základě reálné obsazenosti nemovitosti.

V případě garantovaného příjmu je nutné přenechat jednotku k dispozici od 1.5. do 31.10. a ve zbývajících měsících ji můžete využívat neomezeně. Garantovaný příjem je ve výši cca 4 – 5 % (v závislosti na typu nemovitosti). Flexibilní model pronájmu vám dává možnost využít svou nemovitost kdykoliv a na jak dlouho chcete a v době vaší nepřítomnosti ji pronajmout. Poté obdržíte 50 % realizovaných příjmů z pronájmu a zbývajících 50 % si ponechá management hotelu na pokrytí výdajů (marketing, úklid, administrativní náklady, poplatky apod.).

Opět máte možnost využívat bohaté zázemí resortu, jehož součástí je několik restaurací, plážový bar, wellness a spa s finskou saunou, tureckými lázněmi, vyhřívaným krytým bazénem, venkovním bazénem, fitness, širokou nabídkou masáží a relaxačních procedur. Součástí je i bohaté sportovní zázemí včetně tenisových kurtů, plážového volejbalu, minigolfového hřiště, dětského hřiště apod.

Ceny apartmánů začínají od 219 000 EUR a ceny vil jsou od 369 000 EUR.