info@rellox.cz +420 736 671 652

Kaštela je konurbace sedmi obcí nacházející se v pobřežní oblasti mezi Trogirem a Splitem. Místní nabídka realit je atypická v tom, že se zde prodává více domů než apartmánů. Charakteristickou malebností podtrhujícím místního genia loci se vyznačují především historické kamenné domy. Na konci článku najdete představení dvou zrekonstruovaných kamenných domů na prodej nacházejících se právě v Kaštelách.

Kaštely leží v doslova strategické oblasti Splitsko-dalmatské župy mezi dvěma městy s památkami zapsanými na seznamu UNESCO. Dá se říci, že Kaštela je jakýmisi vzdálenějším předměstím Splitu. Zhruba dvacetikilometrový pás při pobřeží tvoří celkem sedm obcí, které těží ze svojí polohy i historie.

Z České republiky se sem dostanete autem, letadlem, autobusem i vlakem. Letiště Split je ve skutečnosti na okraji Kaštel, do kterých je to z letiště blíže než do samotného Splitu. Mezi Splitem a Trogirem jezdí v častém intervalu autobusová linka, díky které si z Kaštel můžete pohodlně vyrazit na výlet do Trogiru nebo Splitu i v případě, že si v některé z místních restaurací budete chtít vychutnat dobré chorvatské víno a auto proto raději chcete nechat zaparkované u domu.

Někteří Češi, kteří v Chorvatsku tráví větší část sezony, si zde často nechávají jedno auto po celou sezonu. Pokud se třeba některý člen rodiny potřebuje na nějaký čas nebo i jen na otočku vrátit do Česka, může využít letadlo, autobus nebo vlak. Cesta tam i zpět se v takovém případě dá pořídit i pod 2 000 Kč a spojení je v sezoně v podstatě každodenní.

V Kaštelách vyrostlo velké množství rodinného bydlení určeného pro vlastní potřebu, v posledních letech zde vyrostly i vily postavené za účelem turistického pronájmu. Vedle toho jsou ale k dispozici také staré kamenné domy. Ty zrekonstruované jsou atraktivní především pro zahraniční kupující, kteří si zde vytvářejí vlastní soukromou oázu klidu s neopakovatelnou atmosférou. Zájemce tvoří Angličané, Skandinávci, Němci, Češi i příslušníci dalších národů.

Kamenné domy nejsou pro každého. Kdo hledá luxusní vilu s velkým pozemkem, toho kamenné domy nezaujmou. Ale pokud chcete mít svůj vlastní útulný kousek středomořského bydlení, ze kterého vám bude stačit vyběhnout jen pár kroků k posezení v některé z restaurací na přímořské promenádě nebo k vykoupání na nejbližší pláži, může to být pro vás srdcová volba. Nijak se přitom nemusíte zříkat komfortu a pohodlí. Zrekonstruované kamenné domy vám nabídnou vše potřebné a k bydlení nebo pronájmu je můžete užívat po celý rok.

Pláže v Kaštelách jsou tvořeny z drobných oblázků a štěrku. Pozvolný vstup do vody ocení především rodiny s dětmi. Pláže jsou často lemovány borovými stromy zajišťujícími osvěžující stín během horkých letních dnů.

Kaštela zahrnuje Kaštel Gomilica, Kaštel Kambelovac, Kaštel Lukšić, Kaštel Novi, Kaštel Stari, Kaštel Sućurac a Kaštel Štafilić. Celá Riviéra sedmi Kaštelů je unikátní architektonickou památkou. Každá z Kaštel vyrostla kolem starých pevností (kaštelů) a na návštěvníky dýchne svoji historickou atmosférou.

Nad samotným souměstím se tyčí vrch Kozjak, kde se nachází nádherná Biblická zahrada (Biblijski vrt). Známou památkou je i park Vitturi, který najdete v části Kaštel Lukšić. V této botanické zahradě, která zabírá plochu cca 7500 m², najdete na 1400 druhů rostlin a více než 40 různých odrůd oliv.

Oblast je proslulá také bohatým kulturně-společenským životem. Kaštelanské kulturní léto zahrnuje nejrůznější výstavy, divadelní představení, koncerty, folklórní vystoupení a další slavnosti v průběhu celého léta. Romantické duše se mohou nechat unést legendou o tragické lásce místního Romea a Julie.

Zajímavostí je také česká stopa, která se k této oblasti váže. Majitelem vůbec prvního turistického penzionu s upravenou pláží v Kaštelu Lukšić, byl český lékař Henrik Šoulavý. V okouzlující dalmatské vile ze 17. století s nádhernou zahradou plnou středomořské květeny ji otevřel v roce 1909.

Renovovaný starý kamenný dům v Kaštele

Luxusně zrenovovaný starý kamenný dům naleznete přímo v srdci Kaštel. Dům o celkové rozloze 102 metrů čtverečních se skládá ze 3 podlaží a jeho útulnou atmosféru si okamžitě zamilujete. Veškerý nábytek je vyrobený na zakázku a do interiéru perfektně zapadá.

Přízemí je vytápěno podlahovým topením a naleznete zde je kuchyň a WC. Po dřevěném schodišti vystoupáte do prvního patra, kde je obývací pokoj s TV, ložnice a koupelna. V druhém poschodí jsou 3 ložnice a koupelna. V prvním a druhém poschodí jsou renovované dřevěné podlahy. Ve všech místnostech jsou klimatizační jednotky. Veškeré použité dřevo v domě je modřínové, s výjimkou dveří a schodiště, které jsou zhotoveny z dubového dřeva.

Při renovaci byly použity pouze vysoce kvalitní materiály. Před vchodem do domu je zastřešený prostor s židlemi a stolem pro venkovní posezení, kde si můžete třeba u sklenky vína užívat nefalšovanou středomořskou atmosféru a vychutnávat si každý přítomný okamžik.

Dům je situován pouhých 70 metrů od moře a v jeho blízkosti jsou také restaurace a vše, co potřebujete k životu. Dům je ideální jak pro trvalé bydlení, tak i pro turistický pronájem.

Pro více informací nás prosím kontakujte. Referenční číslo nemovitosti: PM19957

Luxusně zrekonstruovaný kamenný dům v Kaštele

Kamenný dům prošel kompletní renovovací a nový vlastník tak nemusí do domu dále investovat. Celý dům je koncipován jako jeden velký otevřený prostor. Ve spodním poschodí je kuchyň, jídelna a obývací pokoj. Z přízemí je možné vyjít ven na dvorek o rozloze 20 metrů čtverečních. Po schodišti se dostanete na galerii, kde je ložnice a koupelna. Dům je ve vzdálenosti cca 100 metrů od moře. V blízkosti se nachází všechny nezbytné služby potřebné k životu jako obchody apod.

Pro více informací nás prosím kontakujte. Referenční číslo nemovitosti: PM19956.