info@rellox.cz +420 734 445 094

Chorvatsko od 1. ledna 2023 zavede jako dvacátá země euro. I to pomohlo k tomu, že mezinárodní ratingové agentury zvýšili hodnocení země, které je aktuálně nejvyšší v její historii. To spolu s dalšími faktory Chorvatsku výrazně přidává na atraktivitě v očích investorů.

Na pozitivním hodnocení se shodly všechny tři velké světové agentury. Společnost Fitch Ratings zvýšila chorvatský investiční úvěrový rating o jednu úroveň na BBB+ se stabilním výhledem. O dvě úrovně na stupeň Baa2 rating zvýšila agentura Moody’s Investors Service, která zemi umístila do investiční kategorie se stabilním výhledem. Pozadu nezůstala ani agentura Standard & Poor’s (S&P), která zvýšila svůj rating na vyšší investiční stupeň BBB+/A-2. I v S&P je hodnocení se stabilním výhledem a očekáváním pokračujícího růstu ekonomiky.

Chorvatsko je na dobré cestě, rating země je nejlepší v historii

Chorvatsko má podle hodnocení mezinárodních agentur aktuálně nejlepší investiční a úvěrový obraz ve své historii. Agentury oceňují kredibilitu země a schopnost plnit svoje závazky. horvatsko má v současnosti lepší úvěrový rating než několik dalších zemí Evropské unie včetně Itálie, Portugalska nebo Maďarska. Vstup do eurozóny zároveň znamená vedle zjednodušení ekonomických vazeb eliminaci kurzového rizika.

Mezinárodní agentury také pozitivně ohodnotily postup chorvatské vlády při plnění požadovaných ekonomických kriterií a rekordně krátkou dobu pobytu Chorvatska v Evropském mechanismu směnných kurzů ERM II. Země nyní bude moci těžit z přístupu k fondům Evropské centrální banky i z posíleného postavení na kapitálových trzích.

Investiční příležitosti

Cestovní ruch se na HDP podílí téměř z 25 %. Především pro drobné a střední investory představuje jednu z nejatraktivnějších oblastí pro investice v Chorvatsku. Vedle provozovatelů hotelů nebo apartmánových komplexů se otevírají příležitosti i pro majitele menších nemovitostí, kteří je plánují pronajímat, ale i dalších služeb v oblasti cestovního ruchu.

Chorvatský parlament schválil Národní rozvojovou strategii, mezi jejíž priority patří rozvoj zdravotní turistiky spojený se vznikem nových zdravotně rekreačních center a rehabilitačních pracovišť. Důraz je kladen na propojení se stříbrnou ekonomikou a hlavním cílem snah je prodloužení turistické sezony do celého roku.

Zaměření na seniory, kteří jsou v průběhu roku časově flexibilní, je bezpochyby do budoucna správnou volbou.Ti, kteří sem mimo hlavní sezonu zavítají na léčebné nebo wellness pobyty, se sem budou znovu vracet. Starší generaci více vyhovují nižší teploty, které jsou pro poznávací pobyty příjemnější. Zkrátka Chorvatsko má co nabídnout nejen během letních měsíců. Mimochodem, už jste zkusili prožít advent na Jadranu?

» Nabídka nemovitostí v Chorvatsku na prodej