info@rellox.cz +420 734 445 094

Rozhodli jste se pro nákup nemovitosti na Jadranu? Ještě před tím, než si začnete užívat vysněné dovolené ve vlastní nemovitosti, je potřeba projít celým procesem koupě nemovitosti. A ten má v Chorvatsku svoje specifika.

Chorvatské realitní kanceláře

Stejně jako všude jinde i v Chorvatsku můžete narazit na seriózní i neseriózní obchodní partnery. Přesto však stále platí určitá specifika chorvatského realitního trhu, kvůli kterým je potřeba varovat před nákupem nemovitostí na vlastní pěst nebo prostřednictvím neprověřených místních realitních agentů.

Celá řada nemovitostí totiž byla postavena bez stavebního povolení nebo nebyla zkolaudována. Reálný stav mnohdy neodpovídá údajům zapsaným v katastru. Chorvatská vláda přitom vůči načerno postaveným stavbám postupuje velmi tvrdě: obvyklým řešením je odstranění stavby na náklady majitele nemovitosti.

Někteří místní realitní agenti především v přímořských lokalitách udělají takřka cokoliv, aby vás připravili o peníze. Běžnou praxí je vytváření nátlaku na kupujícího, kdy se jej snaží přesvědčit, že pokud okamžitě nepodepíše kupní smlouvu, ztrácí na koupi nemovitosti šanci, protože má v záloze dalšího zájemce ochotného nemovitost koupit. Mnoho zahraničních kupujících se již nechalo neseriózními agenty nalákat. V nejhorších případech o svou nemovitost přišli a ještě museli uhradit náklady na její odstranění, v jiných případech museli řešit problémy např. s chybějící kolaudací nebo s dalšími nedostatky, jejichž řešení je stálo spoustu času i peněz.

Exkluzivita zde téměř neexistuje, takže stejnou nemovitost často nabízejí různé chorvatské realitní kanceláře. Cena se mnohdy výrazně liší, protože neseriózní agenti se nezdráhají přidat si k ceně „přirážku“ mnohdy v řádu mnoha tisíc Eur, navíc se pak snaží získat realitní provizi od prodávajícího i kupujícího.

Některé chorvatské realitky vybírají často nemalé poplatky jen za to, že vám zprostředkují prohlídku nemovitosti. Zde platí pravidlo: dávejte bedlivý pozor, co podepisujete, aby nedošlo k tomu, že se třeba nevědomky zavážete k úhradě nejrůznějších poplatků. Než se pojedete na jakoukoliv nemovitost podívat, požadujte na předložení kompletní dokumentace k nemovitosti. Pokud některý doklad chybí, mějte se na pozoru.

Z těchto důvodů doporučujeme při nákupu chorvatských realit využít služeb prověřených společností se znalostí chorvatského realitního trhu. Chcete-li předejít možným problémům, využijte při nákupu nemovitosti v Chorvatsku služeb naší společnosti. Pro klienty z České republiky i dalších zemí jsme úspěšně zrealizovali již celou řadu nákupů domů i apartmánů v Chorvatsku.

» Navštivte nabídku prověřených nemovitostí v Chorvatsku.